Başsavcıyı ‘FETÖ’cü’ Olmakla Suçlayan Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Tutuklandı

Sinan Ateş soruşturmasını yürüten savcı Ayhan Ay ve Ankara Başsavcısı Ahmet Akça’yı ‘FETÖ’cü’ olmakla suçlayan Orhun Haber isimli sosyal medya hesabının yöneticileri Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Mert Kerim Ejder ve kardeşi Servet Ejder tutuklandı.

Orhun Haber’in Twitter hesabından yapılan 19 Kasım tarihli paylaşımda Sinan Ateş dosyasının savcısı ile Ankara Başsavcısı doğrudan hedef alınarak FETÖ’cü olmakla suçlandı. Operasyonun ardından aynı hesaptan Başsavcı Ahmet Akça bir kez daha hedef alınarak, ‘ORHUN HABER gibi milli bir haber sitesiyle uğraşacağına gücün yetiyorsa akrabalarının yanlarında olduğu FETÖCÜ HAİN alçaklarla uğraş!’ ifadeleri yer aldı

Paylaşım sonrası Ankara Başsavcılığı soruşturma başlattı. Hesabın sahibi olduğu öğrenilen Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Mert Kerim Ejder ve kardeşi Servet Ejder 23 Kasım’da gözaltına alındı.

Gözaltına alınarak emniyete götürülen şüpheliler bugün adliyeye getirildi. Şüpheliler daha sonra tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

T24’te yer alan bilgiye göre, savcılığın tutuklamaya sevk yazısında, söz konusu internet sitesinin Ejder kardeşlere ait olduğu belirtilerek, Servet Ejder’in telefonundan elde edilen yazışmalardan da bu durumun anlaşıldığı kaydedildi. Yazıda, “dosyada elde edilen delillere göre eylemin toplu halde işlenmiş olabileceği hususunda somut delillere dayalı kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu, olayın niteliği, özellikleri, bağlantıları ve faillerinin araştırılması ve tespiti bakımından delillerin toplanmasında güçlük bulunduğu, şüpheli sayısının çok olduğu, el konulan dijital materyallerin incelenmesinin zaman aldığı, şüphelilerin eylemlerinin ve bağlantılarının araştırılmasına ihtiyaç olduğu” ifade edildi.

Hakimlik tarafından alınan ifadelerde suçlamaları reddederek bahse konu olan sitenin herkes tarafından açılmış olabileceğini belirten Mehmet Kerim Ejder, ‘Benim sosyal medyada bulunan hesabım Orhunajans ismindedir. Twitter’da paylaşılanların benim şirketimle ilgisi yoktur. Orhunhaber isimli hesaptan bu soruşturma sayesinde haberim oldu. Dijital materyallerde yer alan konuşmalar ticari amaçlıdır. Sosyal medya alan adı ve orhunhaber alan adı farklı mecralardır. Benim Twitter’daki bu hesaptan haberim yoktur’ ifadelerini kullandı.

Yapılan sorguda Servet Ejder’in de suçlamaları reddettiği öğrenildi. Sorgularının ardından Ankara 10. Sulh Ceza Hakimliği, şüphelilerin ‘iftira’ ve ‘yargı görevini yapanı etkileme’ suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x