Diyarbakırlı Ramazan Hoca kimdir?

Sosyal medyada “Diyarbakırlı Ramazan Hoca” olarak tanınan Ramazan Pişkin, İstanbul’da kendisine ait çay ocağında bıçaklanarak öldürüldü.

1972 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Ramazan Pişkin, kentte “Filozof Ramazan” lakabıyla da tanınıyordu.

Eski bir videosunda İslamiyet’le ilgili kitaplar okuyarak kendini yetiştirdiğini söyleyen Pişkin, bir süre sonra çevresinden kendisine “Deli” diyenler olduğunu ve hakaretlere uğradığını belirtti.

2015 yılından beri başta Diyarbakır Ulu Cami olmak üzere camilerde yaptığı konuşmalarla tanınmaya başlayan Pişkin, sosyal medya platformlarında yayılan videolarıyla ünlü oldu. Pişkin’in öldürülmeden kısa süre önce İstanbul’a gelerek çay ocağı açtığı öğrenildi.

Pişkin, 2020 yılında haftada bir gün mezarlıklardaki ağaçları budayarak ve tespihçilere yardımcı olarak geçimini sağladığını söylemişti.

Ramazan Pişkin, 2022 yılında gözaltına alındı ve Elazığ’da bulunan Fethi Sekin Şehir Hastanesi Psikiyatri Bölümü’ne yatırıldı. Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 27 Mayıs 2020’de açıkladığı kararda, Pişkin’in 6 ayda bir muayene olması şartıyla serbest bırakılması kararlaştırıldı.

Söz konusu mahkeme kararı ise, 8 Ocak 2017 tarihinde, Ulu Cami’yi ziyaret eden bir kadına yönelik ”Bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum” gibi sözlerle taciz, takip ve ifşa ettiği şikayetiyle başlatılan soruşturma ve “cinsel taciz suçu”ndan açılan davada verilmişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x