Solunum yolu hastalıkları artıyor: Randevu da ilaç da yok

İSTANBUL – Kış aylarıyla birlikte etkisini artıran soğuk hava, grip, soğuk algınlığı, influenza gibi hastalıklara neden oluyor. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın hastalıklarla ilgili verileri açıklamaması nedeniyle hastanelerdeki durum tam olarak tespit edilemiyor. Uzmanlar, hastanelerde randevu bulmanın zorlaştığı, hastalıkların hızla yayıldığı kış aylarında, okulların da açılmasıyla birlikte bulaşıcı hastalıklarda artış olabileceğine dikkat çekiyor.

‘COVID-19, GRİP, SOĞUK ALGINLIĞI ARTIŞTA’

Özellikle İstanbul’daki hastanelerde randevu bulabilmek güçleşti. Solunum yolu rahatsızlıklarıyla ilgili şikayetlerin artması üzerine piyasa da ilaç bulmak da zorlaştı. CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala, AK Parti’nin ilan ettiği Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın iflas ettiğini söyleyerek, insanların normal koşullarda hizmete ulaşmakta çok zorlandığına dikkat çekti. Pala, kış enfeksiyonlarıyla sorunun arttığını sözlerine ekleyerek şöyle devam etti: “Şu anda Covid-19, grip, soğuk algınlığı ve diğer rahatsızlıklar yükselmiş durumda. Bunlardan risk grubunda olanlar çok daha büyük sıkıntılar yaşayabiliyor. Özellikle yaşlılar ve kronik hastaları hastaneye yatırmak gerekiyor. Normal koşullarda hastanelerde yatak bulunamazken, üzerine bir de kış enfeksiyonu artışı eklendi.”

Kayıhan Pala

‘SAĞLIK SİSTEMİ TÜRKİYE’NİN İHTİYAÇLARINA YANIT VERMİYOR’

Kayıhan Pala, gerek Meclis kürsüsünde gerekse de yaptığı basın toplantılarında Sağlık Bakanlığı’nın veri açıklamasını talep eden isimlerden biri. Pala, 2022 yılına ait istatistiklerin dahi açıklanmadığını hatırlattı. Birkaç hafta önce Bursa’da bir doktorun öldüğünü vurgulayan Kayıhan Pala, şunları söyledi:

“Bir tıp doktorunu kaybettik. Covid-19’dan öldü. Biz ısrarla test yaptırdık. Ancak rutinde test yapılmadığı ve veriler sunulmadığı için ne durumda olduğumuzu anlamamız mümkün görünmüyor. Sağlık sistemi Türkiye’nin ihtiyaçlarına yanıt vermiyor. Hastalıklarda mevsime dayalı olarak artış gözlendiğinde bu daha sıkıntılı bir durum yaratıyor. Okullar açılınca solunum yoluyla bulaşan hastalıkların görülmesinde artış yaşanacak. Çocuklar eve gittiklerinde aile üyelerine hastalığı bulaştıracaklar. Türkiye’de veriler yayımlanmıyor ancak yurt dışında atık sularda virüs analizi yapılıyor. Şu an Covid-19’un geçen yıl kadar etkili bir enfeksiyon olduğunu söylememiz mümkün.”

‘BİRDEN FAZLA ENFEKSİYON GÖRÜLÜYOR’

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Hacer Ayşen Yavru ise mevsimsel artışla birlikte daha önceki viral enfeksiyonların hastalık bulaşında etkili olduğunu kaydetti. Maskenin ortadan kaldırılması, aşı ve testlerin yapılmamasının hastalıklara ilişkin belirsizlik yarattığını sözlerine ekleyen Yavru, “H1N1, enflüanza, Covid-19 gibi hastalıklar mevcut. İnsanlarda ikili üçlü enfeksiyonlar olabiliyor. Maskenin toplu taşımalarda ortadan kalkması, bulaşıcılığı artırıyor” dedi.

Ayşen Yavru

‘RANDEVU SORUNU YENİ DEĞİL’

Hastanelerden randevu alınamamasının yeni bir sorun olmadığına değinen Yavru, “Eskiden hastalığı evde geçirebileceğini düşünenler korktuğu için hastaneye başvurma ihtiyacı hissediyor” diye konuştu.

‘ÖZELLİKLE ÇOCUKLARIN DİRENCİ DÜŞÜYOR’

Peki, bu süreçte neler yapılmalı. Uzmanlar, toplu taşımada maske kullanmanın bu süreçte alınacak kişisel tedbirlerden biri olduğunu söyledi. Maskenin yanı sıra sağlıklı beslenmenin de önemli olduğuna vurgu yapan Yavru, “Ancak bu ekonomik koşullarda herhalde randevu bulmaktan daha zor bir durum da beslenmek. Özellikle çocuklar iyi beslenemiyor ve dirençleri düşüyor. Protein ve vitamin alamıyorlar bu da hastalanmaya neden olabiliyor. Aynı zamanda ilaç da bulmak zor. Çünkü aşırı talep oluyor. Böyle zamanlarda ilaç bulmak hep zor olmuştur. Antibiyotik gibi ilaçların çoğu yerli üretim ve yeterli düzeyde üretimi yapılmıyor. Bir anda talep artışı olunca da ilaç bulunamıyor. Ücretlendirmeyle ilgili sorunlar da ilaç piyasasını negatif etkiliyor” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x