Yağmur Suyu Temiz ve İçilebilir mi?

Çoğu yağmurun içilmesi son derece güvenlidir ve hatta kamusal su kaynağından bile daha temiz olabilir.Yağmur suyunun kaynatılıp filtrelenmesi, içmeyi daha da güvenli hale getirecektir.

Yağmur Suyu Ne Zaman İçilmemelidir?
Yağmur yere düşmeden önce atmosferden geçer, böylece havadaki kirletici maddeleri toplayabilir. Çernobil veya Fukushima gibi sıcak radyoaktif bölgelerden yağmur içmek istemezsiniz. Kimya tesislerinin veya elektrik santrallerinin, kağıt fabrikalarının vb. dumanlarının yakınına düşen yağmur suyunu içmek iyi bir fikir değildir. Bitkilerden veya binalardan akan yağmur suyunu içmeyin çünkü bu yüzeylerden zehirli kimyasallar toplayabilirsiniz . Benzer şekilde yağmur suyunu su birikintilerinden veya kirli kaplara toplamayın.

İçilebilir Güvenli Yağmur Suyu
Yağmur suyunun çoğu içmek güvenlidir. Aslında yağmur suyu dünya nüfusunun çoğunun su kaynağıdır. Kirlilik , polen, küf ve diğer kirletici maddelerin seviyeleri düşüktür; muhtemelen halka açık içme suyu kaynağınızdan daha düşüktür. Yağmurun düşük düzeyde bakteri, toz ve ara sıra böcek parçaları topladığını unutmayın; bu nedenle yağmur suyunu içmeden önce arıtmak isteyebilirsiniz.

Yağmur Suyunu Daha Güvenli Hale Getirmek
Yağmur suyunun kalitesini artırmak için atabileceğiniz iki önemli adım, onu kaynatmak ve filtrelemektir. Suyu kaynatmak patojenleri öldürür. Ev tipi su filtreleme sürahisinden yapılan filtreleme, kimyasalları, tozu, poleni, küfü ve diğer kirleticileri giderir.

Diğer önemli husus ise yağmur suyunu nasıl topladığınızdır. Yağmur suyunu doğrudan gökyüzünden temiz bir kova veya kaseye toplayabilirsiniz. İdeal olarak dezenfekte edilmiş veya bulaşık makinesinde yıkanmış bir kap kullanın. Ağır parçacıkların dibe çökebilmesi için yağmur suyunu en az bir saat bekletin. Alternatif olarak, kalıntıları gidermek için suyu bir kahve filtresinden geçirebilirsiniz. Her ne kadar gerekli olmasa da yağmur suyunun soğutulması, içerebileceği çoğu mikroorganizmanın büyümesini geciktirecektir .

Asit Yağmuru Ne Olur?
Yağmur suyunun çoğu doğal olarak asidiktir ve havadaki su ile karbondioksit arasındaki etkileşimden kaynaklanan ortalama pH değeri 5,0 ila 5,5 civarındadır; 3’tür . Bu tehlikeli değil. Aslında içme suyu çözünmüş mineraller içerdiğinden nadiren nötr pH’a sahiptir. Onaylanan kamu suyu, suyun kaynağına bağlı olarak asidik, nötr veya bazik olabilir. PH’ı perspektife koymak gerekirse, nötr suyla yapılan kahvenin pH’ı 5 civarındadır.
Portakal suyunun pH’ı 4’e yakındır. İçmekten kaçınacağınız gerçek asidik yağmur, aktif bir yanardağın çevresine düşebilir. Aksi halde asit yağmuru ciddi bir sorun değildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x